STOWARZYSZENIE FORUM ROZWOJU REGIONU W WISZNICACH

Wisznickie lato folklorystyczne

Projekt „Wisznickie Lato Folklorystyczne”

W ramach projektu „Wisznickie Lato Folklorystyczne” 5 lipca 2009 roku Stowarzyszenie zorganizowało festyn z okazji „Nocy Kupały”, która odbyła się w malowniczym plenerze nad Zalewem w Horodyszczu. Motywem przewodnim imprezy były zwyczaje i obrzędy związane z tradycją obchodzenia najkrótszej nocy w roku. Uczestnicy imprezy plenerowej mieli okazję podziwiać występy solistów, zespołów dziecięcych oraz ludowych. Stowarzyszenie zorganizowało liczne konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wystąpiła grupa cyrkowa z Zaliszcza „Mali Wytrwali”. Koła Gospodyń Wiejskich z Wisznic, Paszenek i Jabłonia przygotowały degustację dań regionalnych, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczestników imprezy plenerowej. Festyn stał się doskonałą okazją do zaprezentowania lokalnych twórców ludowych: rzeźbiarze, malarze, osoby wykonujące hafty i koronki. Momentem kulminacyjnym było puszczanie wianków na wodzie, a także przepłynięcie kajakiem po Zalewie.

„Jarmark Jesienny” został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Forum Rozwoju Regionu” 30 sierpnia 2009 roku, którego uczestnikami byli mieszkańcy gminy Wisznice i okolic. Uatrakcyjniony został wokalnymi oraz cyrkowymi występami dzieci i młodzieży, a także prezentacją dorobku lokalnych zespołów ludowych. Impreza była również okazją do pokazania prac autorstwa młodych artystów. Liczne stoiska rzemieślników i twórców ludowych umożliwiły prezentację ich wyrobów i rękodzieł. W czasie trwania imprezy plenerowej jej uczestnicy mogli wziąć udział w degustacji lokalnych kulinarnych specjałów takich jak: chleb wiejski, kiszone ogórki, sezonowe warzywa i owoce, pączki, pierogi, miód oraz sękacze będące najpopularniejszym ciastem na Podlasiu i Polesiu, które zostały przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Producentów Owoców i Warzyw oraz Klub Gospodyń Wiejskich „Wygodzianki” z gminy Wisznice. Ważnym elementem „Jarmarku Jesiennego” była wystawa prac wykonanych przez uczestników Wakacyjnych Warsztatów Sztuki Ludowej. Dzięki temu rodzice mogli podziwiać dzieła swoich małych artystów. Dzięki uprzejmości firmy odzieżowej „Bialcon” z Białej Podlaskiej, został zorganizowany pokaz odzieży, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ochotnicza Straż Pożarna również włączyła się w nasz festyn, ponieważ zaangażowaniem strażacy opowiadali wszystkim chętnym jak udzielać pierwszej pomocy, na temat sprzętu, w który wyposażony jest wóz strażacki i na czym polega praca w straży.
W ramach projektu „Wisznickie Lato Folklorystyczne” młode pokolenie naszego regionu brało udział w warsztatach kultury ludowej: koronkarskie, hafciarskie, malarskie, plecionkarskie, garncarskie, kowalstwa artystycznego, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uczestniczyły w nich uczniowie szkół z gminy Wisznice. Wszystkie warsztaty zostały przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, która posiada duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Dzięki którym dzieci mogły same spróbować lepić garnki, wyplatać słomiane ozdoby, haftować, odkrywać nowe umiejętności. Część spotkań odbyła się w Hołownie, w Ośrodku Edukacji Regionalnej.

Warning: Unknown: open(/var/www/vhosts/wisznice/wisznice.org.pl/phptmpdir/sess_muij1nqmls8ieanjpg8kuvhee2, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/vhosts/wisznice/wisznice.org.pl/phptmpdir) in Unknown on line 0